Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Крадење на објави - македонски законик

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од dreamer, 18 Ноември 2019.

 1. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Здраво, дали постои закон во нашава земја со кој можам да си го заштитам трудот?
  Пример,
  1) Имам веб страна и објаувам статија, за 10 мин гледам истиот текст ископиран буквално на друг сајт, дали можам да го тужам? (Имам наведено во "политика за приватнос и користење" дека не е дозволено користење)
  2) Дали тој некој што ќе ископира статија од мој сајт И вметне backlink до мојата страна..? Фала
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  1. Дали си се обидел да ги контактираш и да им кажеш за содржината која е украдена од твојот сајт и да ги запознаеш со законите?
  2. Зависи од правилата што ги имаш објавено, доколку дозволуваш земање на содржина со оставање на извор, тогаш тој си се заштитил (делумно) со тоа што оставил линк.

  Доколку си фирма имаш можност да го тужиш веб сајтот и да наплатиш според твојот ценовник, пример:
  1. Новинар - 3500 ден
  2. Фотограф (за сликата ако е твоја) - 2000 ден
  3. Лектор - 1500 ден
  или втората опција е да видно на твојата страна пишеш дека секое копирање на содржина од сајтот ќе чини одредена сума на пари, пример: 20.000ден.

  Не ме држи за збор но ќе се распрашам и ќе ти пишам точно (доколку добијам одговор), но мислам дека сето ова спаѓа во Оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем член 251 и 251-а од кривичниот законик.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Фала, доволно беше и ова.
   

Сподели: