Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Google adsense - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'PPC' започната од Аце, 21 Јануари 2017.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  [​IMG]
  Поради тоа што во Македонија неодамна има се повеќе Адсенс страни отколку новороденчиња сметам дека темава би била од корист за сите па така да ќе ја отворам и можете слободно да поставувате прашања и секако да помогнеме да го добиете одговорот.

  Накратко што е Адсенс може да прочитате на следнава тема: Adsense и/во Македонија, и за тоа кои услови треба да ги исполнува една страна за да биде прифатена од Адсенс.

  За се што ве интересира во врска со Адсенс може да пишете во оваа тема а наскоро и ќе направиме збир од често поставувани прашања.
   
  На teodor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Пост резервиран за ЧПП.
  --- Надополнето, 17 Мај 2017, Дата на објавување: 21 Јануари 2017 ---
  Неодамна може повторно да се постават 300x250 реклами над самиот текст за мобилната верзија на веб страната. Оваа промена е пред некое време донесена.
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
 3. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  podobar prevod: above the fold ne znaci "nad samiot text" tuku prviot vidliv del od sajtot koga ke se loadira.
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Lifetime earnings имам околу 42 €, но во Balance и Payment на адсенс ми стои 26.98 € заглавено подолго време. Читав негде дека таа сума се обновува обично после 15-ти или еднаш месечно, но си мислев да прашам некој што работи подолго со ова и има искуство. Треба да почекам некое време? Видов дека ова е прилично чест проблем и кај други што работат, но нигде по нетов не наидов на решение.

  Инаку уште немам внесено Payment Method, ако тоа влијае нешто...
   
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Ќе се ажурира тоа, 42е ти се сите пари направени од кога ти е креиран акаунтот. 70е ти е минимумот кој треба да ти го исплатат. Фокусирај се да стигнеш до повеќе €€.
   
  На Heidi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Да, знам дека е 70, но ме загрижи ова што долго стои на 26, а не забележав на колку време се ажурира.

  За Пејментот девизна од која банка препорачувате? Читав дека на комерцијална било најисплатливо наводно заради најмалата провизија. И уште едно лаичко прашање... Имам SWIFT и IBAN од комерцијална но тие другите полиња не ми се јасни, што точно треба да се внесе?

  1
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  До сега повеќето се на НЛБ но не значи дека и другите не се добри. За Стопанска мислам дека има некои провизии месечни но точно колку е не знам.
  Beneficiary ова и не треба да го пополнуваш.
  Name on bank acccount тука треба да стои твоето име и презиме.
  Bank Name име на банката (NLB Banka, Komercijalna Banka, itn.)
  SWIFT ова е важно како и IBAN.
  IBAN ти е бројот на твојата трансакциска сметка + од напред додавка со код од земјата. (Пример: MK07 + твојот број од трансакција).

  Последните две не се пополнети и сметам дека нема да требаат. За SWIFT и IBAN контактирај ја банката.
   
  На Heidi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Adsense ми напраи disabled на рекламите по втор пат. Првиот пат се жалев и за помалку од 2 часа ми ги вратија, но овојпат повеќе од месец дена веднаш одговараа негативно на сите appeals од моја страна. Последната жалба ми стоеше under review скоро две недели и воопшто не добив одговор, а сега немам ни шанса за жалба, воопшто не постои ништо на акаунтот, а сѐ уште е активен. Кога го проверив Ad units немаше ништо и додадов нови, но кога ги копирам кодовите во вордпрес рекламите не се видливи на сајтот.

  Ко причини за укинување наведоа:
  [​IMG]
  Бидејќи акаунтот ми е активен, има ли некој друг начин да ми ги вратат рекламите или да се простам од него? :(
   
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Порано за вакви работи се „кркаше“ бан, но гугл ги променија правилата со тоа што сега ќе ги исклучуваат рекламите на статии или на цел домен.
  Жалбите најчесто во прв случај проаѓаат но за ден два добиваш повторно исклучување (најчеста пракса на гугл).
  Мој совет е да креираш нов домен и да си ставиш нови кодови на реклами на новиот домен. Твојот акаунт е во ред но според сликава што гледам не верувам дека ќе имаш прилика поторно да имаш реклами на постоечкиов.

  Исто така треба да внимаваш да не ги ставаш рекламите во делови каде што посетителите може да бидат збунети и наместо на текстот или формите да кликнат на рекламите.

  Доколку те интересира нешто повеќе слободно пиши.
   
  На Heidi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  ubavo ti pisuva, citaj, na primer mora da imas 150px prazno mesto izmegu flash igra i reklama....
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Рекламите во плагинот беа рандом наместени, првиот пат кога ги внесував воопшто не ми беше јасно како функционира и на тепка само ги ставив кодовите. После и покрај измените не сакаа да ги вратат рекламите.

  Прашањето повеќе ми беше дали постои начин да им се пише на некој мејл или нешто и подобро да го објаснам проблемот за да ги вратат? Бидејќи веќе немам опција за appeal.
   
 12. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  Akauntot ti e baniran?
   
 13. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Не, активен е акаунтот, само рекламите се disabled.
   
 14. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  popravi gi greskite i pobaraj review da ti napraat
   
 15. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Одобрува ли adsense реклами на free domain... Ко оние .tk, .ga и слично?

  И едно прашање неповрзано со темава, ама да ја искористам приликата кога веќе сум тука. Фејсбук и инстаграм не ми даваат да оставам линк од таков domain, претходно сѐ си беше во ред но по некое време ми вика could not retrieve data from url. Некое решение на тоа?
   
 16. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Пријателски совет...

  Собери 400-500 денари и регистрирај .com домен.
  Никој нема да те сфати сериозно, ако ти не си ја сфаќаш работата сериозно.

  Во некои периоди од годината можеш да начекаш регистрација и за 1-2 долари (на пр. кај GoDaddy, итн...).

  Ајде сега, примени го советов, па кога ќе ја земеш првата заработка наврати пак - да се почастиме.
   
  На Heidi и Аце им се допаѓа ова.
 17. Maalo Nogi

  Maalo Nogi Нов член

  Зачленет:
  1 Ноември 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво дали има некој новости во врска со политиките за аплицирање на Google Adsense ?
   
 18. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Освен тоа што треба повеќе квалитет во статиите и малце посети не гледам да има некои измени во политиките.
   
 19. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Алтернатива за адсенс, Македонски сајт 100 -200 посети дневно минимум (моментално не е ништо оптимизирано)?
   
 20. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  За македонски вебстрани препорачувам https://nativemedia.rs/ кои имаат добри реклами за македонски страни, само види со исплата пошто исплаќаат на пејпал, а пејонир се обидуваат да го воведат.
   
  На Zerosec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: