Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Постирање YouTube видеа на ваша веб страна

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од LaFea, 1 Декември 2013.

1. LaFea

LaFea Член

Зачленет:
    3 Ноември 2013
    Мислења:
    89
    Допаѓања:
    37
    Дали е потребна дозвола од сопственикот на видеото за да можете да го постирате на вашата страна?

Има многу контрадикторни мислења на оваа тема и нема официјален заклучок. Некои тврдат дека доколку опцијата embed е дозволена, тогаш можете слободно да ги ставите видеото на вашата страна користејќи го тој код. Од друга страна постојат мислења дека видеата исто како и сликите се сопственост на оној што ги креирал и затоа ви е потребна негова дозвола за користење на истите.

2. stefan_v

stefan_v Ninja

Зачленет:
    26 Ноември 2011
    Мислења:
    828
    Допаѓања:
    313
    Професија:
    Programmer / Internet Marketer
    Ако е дозволена embed опцијата нормално дека да. Ако не пишал поинаку(дека не се согласува, тоест има он опција во опциите на неговото видео самиот да не дозволи embed - да подеси, или да водеде рестрикција по земја, телефони итн итн). Значи нормално дека да, дозволено е embed-ирање пошто видеото не е хостирано кај тебе или имаш некоја врска, едноставно така работи јутуб.
    Мислам одговоров е очигледен и незнам од каде тоа дека неможе или дека е потребна дозвола, значи ако можеш да се стави на сајт значи и дека нема потреба за дозвола фала богу. :)

3. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    и ако нешто некој ти рече, само тргни го и извини се, јас имав проблем со Getty Images, ми се закануваа со тужба, ги тргнав им се извинив и се откажаа.

4. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    116
    тоа е зашто многу луге ги мешаат работите. ембеднувањето нема врска со авторски права, тоа е исто како да го шеруваш негде.
    А што се однесува до авторски права, најдоле си пишува за лиценцата, на пр. Standard YouTube License. и со тоа наведуваш дали видеото може да се копира/измени и ред други работи.
    Значи се дур има ембед копче, без разлика на лиценцата, може да се ембедира, исто како што може да се шерува на социалните мрежи.

На LaFea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LaFea

LaFea Член

Зачленет:
    3 Ноември 2013
    Мислења:
    89
    Допаѓања:
    37

од тоа ми е страв, да не ми поднесат тужба без претходна закана, затоа сакав да се информирам повеќе на темава. Американците, за разлика од нас сериозно си го сфаќаат нивниот copyright law.

Сподели: