Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како ви се допаѓа новиот дизајн на YouLikeHits?

Дискусија во форумот 'Социјални Мрежи' започната од talevskiboss, 6 Октомври 2012.

1. talevskiboss

talevskiboss Активен член

Зачленет:
    31 Јули 2012
    Мислења:
    333
    Допаѓања:
    171
    Професија:
    CPA Affiliate & Photoshop Designer
    Денес видов дека е изменет дизајнот, мене ми се допаѓа.
    Вас? :rolleyes:

2. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Па добар е... и мене ми се свиѓа. Само требало малце градиенти да употребат... со CSS3 не им ни требаат сликички за такви ствари.

На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bojan

Bojan Член

Зачленет:
    9 Март 2012
    Мислења:
    79
    Допаѓања:
    43
    Катастрофа. Дизајнот е ала '98, па уште и целата страна е правена со табели... страшно.
    Не сакам ни да замислам како била порано.

На kiko и talevskiboss им се допаѓа ова.
  4. BlackHat

BlackHat Активен член

Зачленет:
    22 Јуни 2012
    Мислења:
    132
    Допаѓања:
    52
    Што е важен дизајнот, важно е дали сајтот ја остварува целта за која е направен, без разлика дали е глуп или што ја знам.... и што ако има да речеме некој фенси дизајн, ако нема членови да кликаат?

5. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,967
    Допаѓања:
    809
    Светли бои, се гледа дека админот сакал да го направи по “минималистички“ но менито иритира што е шарено.. :)

На kiko и talevskiboss им се допаѓа ова.
  6. kiko

kiko Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    278
    Допаѓања:
    106
    Овој нов дизајн не ми се допаѓа, прошлиот беше подобар...

7. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Не викам дека табели се најлошо нешто ... што има врска ако се табели ? Истото го добиваш и со div и со class... CSS-то е тоа

8. Bojan

Bojan Член

Зачленет:
    9 Март 2012
    Мислења:
    79
    Допаѓања:
    43
    Па и не е баш истото.
    Табелите не се наменети за тоа. Нормално, јас ако сакам можам цела страна и со подредени листи да ја направам. Ама зашто би го направил тоа?
    Целата поента на HTML и CSS е да се разграничи помеѓу структурата и изгледот(распоредот на елементите, layout).

Во HTML 4 е забрането користењето на табели во креирање на layout. Што значи дека нема да е валиден кодот. Не дека многу се секираат за тоа, али најголем број на cross-browser грешки доаѓаат од вакви невалидни работи, односно користење на елементи кои воопшто не се наменети за тоа.
    Во HTML 5 не е забрането али е препорачано да НЕ се користат табели за таа намена.

Има и мал милион други причини... големина на фајлот поради користење на многу непотребни тагови повторени 100 пати, флексибилност на страната за различни резолуции и уреди, можни проблеми при читање од различни screen readers за слепи луѓе и слично...

Значи многу аматерски изведено, а можеле да си купат профи html темплејт за 5-10$ од негде и да го едитираат само...

П.С. Не дека е многу важен дизајнот за намената и функционалноста на сајтов, али темава е конкретно за дизајнот на почетната страна на сајтов, а тој е страшно лош.

На kon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NoGood

NoGood Нов член

Зачленет:
    6 Мај 2014
    Мислења:
    18
    Допаѓања:
    1
    не го знам стариот изглед но овој сегашниот изглед е сосем ОК

Сподели: